Kurumlara Giriş Anahtarı: CV*

En son güncellendiği tarih: 21 Nis 2019


Doç. Dr. Nilay Gemlik-Marmara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi

Cv, Türkçeleşmiş haliyle özgeçmiş… Bu kelime Curriculum Vitae’nin baş harfleri alınarak oluşturulmuştur. Kökeni Latinceye dayanan curriculum kelimesinin anlamı ‘çerçeve, döngü’dür. Yine Latince kökenli bir kelime olan vitae ise‘hayat’ anlamındadır.


Kurumlar işe alacağı kişinin kim olduğu hakkında bilgi sahibi olmak ister. Özgeçmişler insan kaynaklarının istediği ilk yazılı belge olma özelliğiyle kişilerin kuruma attığı ilk adım olarak değerlendirilebilir. İkinci adımı atabilmek bu adımın sağlamlığıyla doğru orantılıdır. Dolayısıyla iş hayatında başarılı olmak isteyen herkesin, kelimenin anlamına rivayet eden doğru ve etkili bir şekilde hazırlanmış bir özgeçmişe ihtiyacı vardır.


İş başvurusu yaptığınızda özgeçmişinizin incelenip, olumlu veya olumsuz cevabın tarafınıza hemen verilmesini isteyebilirsiniz. Özellikle yazdığınız yerli yersiz her şeyin okunması ve buna göre değerlendirilmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak hiçbir insan kaynakları bölümü sizin özgeçmişinizi uzun uzun inceleyecek kadar rahat çalışma koşullarına sahip değildir. Yoğun çalışmaları arasında bir de seçim yapma durumunda olan uzman kişi, sadece birkaç saniyelik göz gezdirme ile hakkınızda hüküm verecektir. Bunun olumlu yönde mi olumsuz yönde mi olacağı tamamen sizin elinizde. Uygun pozisyonlar için net, sade ve çarpıcı ifadeler içeren özgeçmişinizle emin olun ki çoğu kez eli boş dönmezsiniz.

Özgeçmişinizin amacı:


Özgeçmiş hayat hikayeniz demek değildir. Özgeçmişinizi hangi amaca yönelik olduğunun bilincinde olarak hazırlayın. Başvuru yapacağınız işletme, kurum veya şirketi araştırarak edindiğiniz bilgiler ışığında hazırlayacağınız özgeçmiş, sizin için de işveren için de daha yararlı olacaktır. Başvuru yapacağınız pozisyona yönelik olarak vereceğiniz bilgi, gereksiz detay veren birçok rakibinizi eleme şansını size sunacaktır.


Öz geçmişinizin amaçsızlığı:


Bu ifade ile özgeçmişinizde asla bulunmaması gereken yersiz ve gereksiz bilgilerinizi, uzman kişi özgeçmişinizi incelerken şaşırmaması veya olumsuz bir imaj yaratmamanızı sağlayacak paylaşımları içerir. Nedir bunlar?

· Elbette özgeçmişinize ilk bakıldığında göze çarpan şey fotoğrafınız olacaktır. Ciddiyetsiz, gayriresmî, silik, flu olan, sosyal medyada kullandığımız, özel bir güne ait fotoğraflarınızı özgeçmişlerinizde kullanmayın. Bu, ilk aşamada elenmemeniz için önemli bir adımdır.

· İmla hatası yapmamalısınız. İşverenler, özgeçmişleri incelerken kişinin gösterdiği özene büyük önem verir. Özgeçmişinizi tamamladıktan sonra, yanlışları düzeltmek için mutlaka kontrol edin ve başkalarının da okumasını sağlayın. Öz geçmişinizdeki imla hatası sizin dikkatsiz olduğunuzu gösterecektir.

· ‘CV, resume, öz geçmiş’ gibi başlıklar atmayın. Öz geçmişinizi inceleyecek kişi zaten onun öz geçmiş olduğunu anlayacaktır.

· İletişim bilgilerinize aktif olarak kullandığınız telefon numaranızı, e-posta adresinizi yazın. Belli bir süre sonra özgeçmişinizi güncellemeniz gerekirse değişen iletişim bilgilerinizi mutlaka ekleyin.

· Öz geçmişinizde olumsuz ifadeler kullanmayın. Örnek: ‘resim çizebiliyorum ama çok iyi değil’.

· Maaş beklentinizi belirtmeyin. Bu yüz yüze görüşmede konuşabileceğiniz bir detaydır. Maaş beklentiniz çalışacağınız bölüme ve pozisyona göre değişir.

· ‘Referanslar istenirse verilecektir.’ cümlesini kullanmayın. Haber vermeden kimseyi referans olarak göstermeyin. Ayrıca referans vereceğiniz kişinin sizi tanıyor olması gerekir. Belki o kişi size referans olup, çalıştığınız kuruma referans olmayabilir. Bu nedenle her görüşmeden önce referanslarınıza haber verin.

· Öz geçmişinizi mutlaka elektronik ortamda hazırlayın. Öz geçmişiniz üzerinde el yazınız ile değişiklik yapmayın.

· Yetenek ve hobilerinizden bahsederken abartılı ifadeler kullanmaktan kaçınmalısınız ve yapmadığınız şeyleri yapıyormuş, sevmediğiniz şeyleri seviyormuş gibi göstermemelisiniz. Çünkü işe alındığınız zaman gerçekler gün yüzüne çıkar ve zor durumda kalabilirsiniz. Örneğin gitar çalıyorsanız, yılbaşı etkinliğine gitarla katılımınız beklenebilir ve bu davetin ardından ’’Ben henüz başlangıç seviyesindeyim.’’ diyemezsiniz.

· E-posta adresinizi oluştururken ‘’delifişek, çılgın, spor kulüpleri’’ gibi ifadeler yazmayın.


Ne yazmalı:


· Öz geçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur öz geçmişteki yazıların orantılı, düzgün ve okunaklı olmasıdır. Öz geçmiş yazarken özellikle yazım ve imla kurallarına dikkat edilmelidir. Kusursuz ve hatasız yazılmış bir öz geçmiş daima dikkat çeker. Üstelik göstereceğiniz özen kendinize karşı da ne kadar saygınız olduğunun işaretidir.

· Öz geçmiş A4 kağıtta en fazla 2 sayfa (akademisyen değilseniz) olmalıdır. ‘’Times New Roman’’ veya ‘’Arial’’ gibi okunaklı ve anlaşılır karakterler kullanılmalı ve 11 ya da 12 punto ile yazılmalıdır. İfadeler kısa, net ve yalın olmalıdır.

· Öz geçmişiniz amaca yönelik olmalıdır. Hangi pozisyon için başvurduğunuzu somut ve spesifik örnekler vererek mutlaka belirtmelisiniz.

· Öz geçmişe ad-soyad, açık adres, telefon numarası ve mail adresi ile başlanmalıdır. Diğer özgeçmişler arasından daha kolay bulunması açısından adınız-soyadınız özgeçmişinizdeki en büyük yazı olmalıdır.

· Bazı pozisyonlar için ehliyet şarttır. Varsa ehliyet bilginizi mutlaka belirtiniz.

· Medeni halinizi belirtmeniz, erkeklerin de askerlik durumlarını belirtmeleri uygun olacaktır.

· Eğitim durumunuzu ters kronolojik sıralamaya göre yazmalısınız.

· Yabancı dilinizin hangi seviyede olduğunu ekleyerek yazmalısınız. Elinizde sonuç belgeniz yok ise lütfen yazmayınız.

Öz geçmişinizi sizi yansıtan ambleminiz olarak düşünebilirsiniz. Öz geçmişiniz diğer adayları eleyerek sizin görüşmeye çağırılmanızı sağlayan bir fragmandır. Bunun için de paragraflarca yazı yazmadan diğer öz geçmişlere kıyasla yetkili kişi için ise merak uyandıracak, kendinizi görüşmeye davet ettirecek bilgiler vermelisiniz.
Kaynakça:

  1. Nilay Gemlik Hastane Yöneticiliği Temel Yaklaşımlar ve Öneriler kitabından

108 görüntüleme

Türkiye'nin Tek Popüler Genetik Bilim Dergisi

Bezelye Dergi ISSN: 2587-0173

Bizi Takip Et
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • White Twitter Icon
  • Icon-gmail
  • kisspng-white-logo-brand-pattern-three-d
  • images
  • medium
  • Dergilik
  • YouTube

© 2019 by Bezelye Dergi