Neurofeedback Nedir?


Ayşin DİNLER, Biyolog


Kişinin kendi beyin dalgalarını değiştirmesini sağlayan bir öğrenme yöntemidir. Neurofeedback mekanizmasına geçmeden önce feedback mekanizması nedir, nasıl işlemektedir göz atalım.Feedback mekanizması; vücuttaki homeostasinin dengede kalmasını sağlar. Vücutta gerçekleşen metabolik bir olayın bir sonraki aşamaya etki etmesi ve bir döngü oluşturması olayıdır. Feedback mekanizması pozitif ve negatif olarak etki eder. Pozitif feedback mekanizması vücuttaki ürün miktarını arttırır. Vücutta meydana gelen laktasyon olayı pozitif feedback mekanizmasına örnek olarak verilebilir. Emzirme durumu prolaktin üretimini arttırırken, artan prolaktin de daha fazla süt üretimine neden olur. Bunun bir döngü halinde devam etmesi laktasyon olayıdır. Terleme olayı negatif feedback mekanizmasına örnektir. Ortamdaki sıcaklık arttığında vücutta ter bezleri harekete geçer ve terleme meydana gelir. Terleme gerçekleştiğinde vücut soğumaya başlar.

Neurofeedback;beyin dalgalarının yönlendirilmesi ile uğraşır. Beyin dalgaları kan basıncı, kalp atışı gibi olayları ölçmeyi sağlar. Bu ölçülerin sonrasında geri bildirim olarak kişiye gönderilir. Bu sayede kişi sistemlerini nasıl değiştirebileceğini ve etkileyebileceğini öğrenir. Neurofeedback beyinde meydana gelen farklı olayları tespit etmek ve bunları düzeltmek için uygulanır.


Neurofeedback Nasıl Uygulanır?


Yöntem 10-12 seanstan oluşur. Kişinin başına elektrotlar yerleştirilir. Bu elektrotlar beyinden aldığı elektrik akımlarını ölçer ve bilgisayar ekranına yansıtılır. Beyin hücreleri plastisite özelliği sayesinde çoğalamaz, ancak değişim gösterebilir. Neurofeedback işleminde de beynin plastisite özelliğinden yararlanılır. Ekrana yansıtılan feedbackler sonucunda kişi theta ve delta dalgalarını (meydana gelen yavaş dalgalar) azaltıp, beta ve smr (meydana gelen hızlı dalgalar) dalgalarını arttırmayı öğrenir. Bu yöntemle; hiperaktivite, dikkat eksikliği, depresyon gibi rahatsızlıklar beyin dalgalarının normale dönmesi ile birlikte tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda %85-90 oranında başarılı olduğu görülmüştür. ABD’de uygulanan seansların sonuçlarına bakıldığında hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocukların IQ sonuçlarında 10 skor arttığı görülmüştür. Geniş çaplı sonuçlar ele alındığında da IQ skorunda 19-23 puan artış olduğu bulunmuştur.ÖNEMLİ NOT

Neurofeedback işlemi yapılırken beyne elektrik akımı gitmemektedir. Elektrik akımı söz konusu olmadığından beyin herhangi bir hasar görmediği gibi yan etki de oluşturmamaktadır. Olası bir yan etki durumunda beynin eğitim miktarı ve süresi azaltılır.

58 görüntüleme

Türkiye'nin Tek Popüler Genetik Bilim Dergisi

Bezelye Dergi ISSN: 2587-0173

Bizi Takip Et
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • White Twitter Icon
  • Icon-gmail
  • kisspng-white-logo-brand-pattern-three-d
  • images
  • medium
  • Dergilik
  • YouTube

© 2019 by Bezelye Dergi