Hakkımızda

Türkiye’nin tek popüler genetik bilim dergisi “Bezelye” 25 Nisan 2017 tarihinde farklı üniversitelerden ve bölümlerden bilim sever öğrencilerin bir araya gelmesiyle yayın hayatına başlamıştır. Dergimizde yaşam bilimleri ana teması üzerine akademisyenler, üniversite öğrencileri ve alanında uzman kişilerden yazılar yer almaktadır.

 

Önemli bilimsel gelişmelerin üzerinde duran dergimiz, ülkemizde ve Türki Cumhuriyetlerdeki 70’ten fazla ilde bulunan 100’den fazla üniversitedeki bilim sever öğrencilere ve akademisyenlere ulaştırılmaktadır. Ayrıca internet ortamında PDF olarak yayımlanmaktadır.

 

Bezelye Dergi ekibi olarak en büyük hedefimiz; bilgilerin ‘Bilimin Evrenselliği’ motivasyonuyla geniş çaplı kitleler arasında paylaşımının yaygınlaşmasına vesile olmaktır.

Bezelye Dergi'nin Hikayesi

Hayaller.. Herkesin hayatında bir ya da daha fazla hayali vardır; başarma isteğini güdüleyen, yaşama sevincini diri tutan. İşte bu hayaller, sınırlı dünyamızda sonsuz bir kapı açmak, bize umut ve gelecek olmak için ulaşılmayı beklerler. Hayallerinin peşinden her şeye rağmen koşanlar başarıya ulaşırken, kimileri bu zahmetli yolda koşarken pes eder ve hayalleriyle birlikte savrulurlar.

 

Benim hayallerimden biri de bilime olan ilgimle başladı. Okumayı seven biri olarak bilginin paylaşıldıkça çoğaldığı, değer kazandığının bilincine varmam uzun sürmedi. Tam da bu noktada okuyup, deneyimleyip öğrendiklerimin ve bilgi sahibi olanların eşsiz dünyalarının yazıya aktarılması gerektiğini düşünmeye başladım. Uzun zamandır da takip ettiğim yerli ve yabancı popüler bilim dergilerinde yaşam bilimleri alanında özellikle de ilgi alanım olan genetik bilimine çok fazla yer verilmemesinin eksikliğini fark etmem ise bir genetik dergisinin hayalini kurmamı sağladı.

 

2015 yılında Acıbadem Üniversitesi’nde istediğim bölüm olan genetiği kazandıktan sonra kendimi, sınıf ve diğer bölümlerdeki arkadaşlarımla bu hayalimi uzun soluklu tartışmalarla irdelerken buldum. Dürüst olmak gerekirse çıkmak istediğim bu yolculukta bana eşlik etmek isteyen insan sayısı iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaydı. Kimilerine göre hayalperest, kimilerine göre ise başarıya odaklanmış ne istediğinin bilincinde biriydim. 

 

Zaman içinde fikirlerimi kendi kafamda yeniden derleyip dile getirdiğim yol arkadaşlarım ile “BEZELYE” nin ilk adımlarını atmaya başladık. Derginin isminin belirlenmesinin iki yıl aldığı bu süreçte şüphesiz ki en nihai amacımız alanının en iyilerinin bildiklerini aktarmalarına vesile olmaktı. Bilim insanları ve tüm dünya  için özel bir gün olan 25 Nisan yani DNA Günü’nün de bizlere vermiş olduğu o heyecanla amacımızın tohumlarını dergimizin ilk sayısı ile atmış olduk ve ilk sayımız 25 Nisan 2017 de bilim severlerin ilgisine sunduk.

 

İsteyip de çalıştıktan sonra başarılı olabileceğimin belki de en net örneği ve bilgi dolu bir geleceği birlikte inşa etmemizi sağlayacak popüler bilim ve genetik dergimiz Bezelye’nin yayın hayatına geçmesinde emeği olan tüm akademisyenlere de minnettarım.

 

Dergimizin ana amacı, farklı bölümlerden bilim sever tüm öğrencileri bir araya getirerek bilim yolunda beraber adım atmaktır.

     

Sözlerimi, herkese zamanı ölümsüz kılan hayaller kurmasını dileyerek bitirmek istiyorum.

 

Bizimle kalın, bilim ile kalın.

 

                                                                                                           E.Oğuzhan AKYILDIZ       

                                                                                                    Bezelye Dergi İmtiyaz Sahibi 

Neden Bezelye?

Genetik adına elle tutulur, dişe dokunur bir şeyler yapmak isteyen bir grup, Erdoğan Oğuzhan Akyıldız’ın çabalarıyla genetik temalı bir dergi uğraşına girdiğinde ekip üyelerinin kafasında onlarca soru işareti vardı.  Soru işaretlerinden birisi de derginin adının ne olacağıydı ve bu soru bir an önce yanıtlanmalıydı. Ortaya Bezelye’nin de aralarında bulunduğu birçok öneri sunuldu. Sunulan öneriler sosyal medya ve internet üzerinden anketler ile oylamaya açıldı. Anket sonuçları beklenenden farklı bir sonuç vermemişti. Sonuçlar dergi ekibinden İrfan Baki Kılıç’ ın isim önerisinde bulunduğu Bezelye’ yi gösteriyordu. Uzunuyla kısasıyla, düzüyle buruşuğuyla, sarısıyla yeşiliyle; genetik ya da kalıtım bilimi denildiğinde akla ilk gelen isim olan Gregor Mendel’ in çalışmalarında kullanılarak bu bilimin temelinin atılmasındaki kullanımıyla ve aslında genetik denildiğinde ilk akla gelen kavramlardan biri olduğundan dolayı Bezelye’ nin tüm ekibin onayıyla derginin ismi olmasına karar verildi. 

 

Bezelye, genetik bilimine odaklanmasıyla ve bu bilimi popüler olarak konu edinmesiyle Türkiye’nin tek popüler genetik bilimi dergisi olma niteliğini taşımaktadır. İlk sayının yayımlandığı 25 Nisan 2017 tarihinden bugüne kadar da siz değerli okuyucularımıza daha kaliteli ve okuma zevki yüksek sayılar çıkartılması amaçlanmaktadır. Bezelye ile bilim dünyasında önemi her geçen gün daha da anlaşılan ve artan genetik bilimine dair güncel, doğru, tarafsız bilgi ve haberlere erişebilir; içinizdeki genetik merakını ve heyecanını kuvvetlendirecek yazılarımıza ulaşabilirsiniz. 

 

Bezelye dergisinin her sayısında yazılar kemik kadro ve alanında uzman konuk yazarlar tarafından en doğru bilgilerle, güncel ve tarafsız bir biçimde kaleme alınırlar. Yazılar bu özelliklerinin yanı sıra dergiyi eline alan 7’den 70’e herkesin rahatlıkla anlayabileceği ve sıkılmadan okuyabileceği bir dille sizlere aktarılmaktadır. Bezelye dergisi ekibi ulusal ve uluslararası birçok üniversiteden farklı bölümlerdeki öğrenciler ve uzmanlar oluşturmaktadır. Bu özelliğiyle dergi ekibinden yazarlarımız yazılarında popüler ve bilimsel bir konuyu farklı açılardan ele alabilmekte her yönüyle değerlendirebilmekte ve bu sayede ele alınan konunun tamamen anlaşılabilmesine olanak sağlamaktadır.  

 

Ayrıca ulusal ve uluslararası içeriğe uygunluğuyla, her yaştan ve bölümden insanı içeren geniş hedef kitlesiyle, konuların farklı açılardan ele alınıp genetik içeriğe uygun kalınmasıyla, anlaşılır ve sade diliyle, yazıların içeriğine uygun görselliğiyle, derginin içeriğine uygun tasarımlarıyla, sanal sayısına ve kaliteli baskısına ulaşılabilirliğiyle, belirli aralıklarla devamlı olarak yayımlanmasıyla ve son olarak işini severek ve titizlikle yapan editörü, yönetimi ve gittikçe büyüyen dergi ekibiyle Bezelye her sayıda kendini daha da geliştirmektedir.

 

Tüm özelliklerinden dolayı Bezelye, genetiğin kapılarını aralamak isteyen herkesin edinmek isteyeceği, okurlarının genetik merakını ve heyecanını kuvvetlendiren ve büyüten, bu bilime gönül vermiş tüm insanların sonraki sayıyı sabırsızlıkla beklediği bir dergi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

             

İşte bu nedenlerle  “Türkiye’nin Tek Popüler Genetik Bilimi Dergisi BEZELYE” 

   

                                                                                                         İrfan Baki KILIÇ   

Türkiye'nin Tek Popüler Genetik Bilim Dergisi

Bezelye Dergi ISSN: 2587-0173

Bizi Takip Et
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Instagram Simge
  • White Twitter Icon
  • Icon-gmail
  • kisspng-white-logo-brand-pattern-three-d
  • images
  • medium
  • Dergilik
  • YouTube

© 2019 by Bezelye Dergi