top of page
beyaz logo.png

2018 Nobel Ödülleri


 

Ayşin DİNLER-Biyolog


 

Her yıl bilim insanlarına ve araştırmacılara verilen Nobel Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Ödüllerin sahiplerini paylaşmadan önce Nobel Ödülü’nün tarihini kısaca hatırlamakta fayda var.İsveçli bir kimya mühendisi olan Alfred Nobel, öldükten sonra her yıl fizik, kimya, edebiyat ve barış alanlarında insanlık için büyük katkı sağlayan araştırmacıların ödüllendirilmesine dair bir istekte bulunmuştu. Ödüllerin verilebilmesi için 33,2 milyon İsveç kronu olan servetinin %94’ünü bağışlamış, bu konu ile ilgilenmesi için Ragnar Sohlman ve Rudolf Lilljequist görevlendirilmişti. Sohlman ve Lilljequist 1900 yılında Nobel Vakfı’nı kurdu. Kurulan bu vakıf, Alfred Nobel’in serveti ile yatırımlar yapıyor ve ödüller için finans desteğini sağlıyordu. Vakıf günümüzde de beş kişiden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yönetiliyor ve yönetim kurulu başkanını İsveç Kralı belirliyor.


Gelelim bu yılın Nobel Ödülü sahiplerine;


Bu yılın kuşkusuz bizi en mutlu eden ödülü Nobel Kimya Ödülü oldu. Sebebine gelecek olursak Nobel Kimya Ödülü’nün bu yıl 5. kadın bilim insanı tarafından alınmış olması. Evet Frances H. Arnold’dan bahsediyoruz. Arnold canlı hücrelerdeki kimyasal tepkimeleri kolaylaştıracak enzimleri, doğal seçilimi taklit eden yönlendirilebilir evrim tekniği ile geliştiren ilk bilim insanı. Evrimin yüzyıllarca süren özelliğinin yanı sıra yönlendirilmiş evrim aynı süreci bir haftadan daha kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor. Bu yöntemle elde edilen enzimler ise 256 kat daha hızlı tepkimeye girebilme özelliğine sahip. Yöntemin avantajlı olan yanı ise; biyoyakıtlarda ve ilaç sektöründe kullanılabiliyor ve aynı zamanda daha az yan etkiye de sahip olması.


Arnold’ın da dahil olduğu Nobel Kimya Ödülü bu yıl 3 bilim insanına verildi. Frances H. Arnold, George P. Smith ve Gregory P.Winter evrim biyolojisi alanındaki çalışmalarından dolayı ödüllendirildi.


-2018 Nobel Barış Ödülü: Denis Mukwege & Nadia Murad tecavüzün savaşlarda silah olarak kullanılmasını engellemek için yaptıkları çalışmalarla ödüle layık görüldü.


-2018 Nobel Fizik Ödülü: Arthur Ashkin, Fransız Gerard Mourou ve Donna Strickland’e verildi.


*Ashkin; atom, virüs gibi mikroskobik yapıları yakalayan cımbızı,

*Mourou ve Strickland ise günümüzde de göz ameliyatlarında kullanılan lazer teknolojisini keşfettikleri için ödüle layık görüldü.


-2018 Nobel Tıp Ödülü: Tasuku Honjo ve James P. Allison’a negatif bağışıklık düzenlemelerini önleyen kanser tedavi yöntemini keşfettiklerinden dolayı verildi.


-2018 Nobel Edebiyat Ödülü ise İsveç Akademisi’ndeki cinsel saldırı nedeniyle yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle verilmeyecek. İsveç Akademisi yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle ödülün gelecek yıl iki kez verileceğini açıkladı.


Daha önceki yıllarda Nobel Ödülü alan kadın bilim insanları ise;


-1911 yılında Marie Curie Radyum ve Polonyum elementlerini keşfettiği için ödüllendirildi.


-1935 yılında Marie Curie’nin kızı Irène Joliot-Curie radyoaktif elementler üzerinde yaptığı çalışmalardan ötürü Nobel Ödülü’nün sahibi oldu.


-1964 yılıda Dorothy Crowfoot biyomoleküllerin yapılarnı X ışınlarıyla tespit etme çalışmaları için ödüllendirildi.


-2009 yılında Ada Yonath ribozomun yapısı ve işlevi üzerindeki çalışmaları için Nobel Ödülünü kazanmıştı.

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page