top of page
beyaz logo.png

Cyborg İnsan


 

Zilan KOP – İnönü Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

 


Bilim insanları tarafından son yıllarda fareler üzerinde yapılan deneylerle farelerin beyinleri kısmen de olsa kontrol altında tutularak yönlendirilmeye çalışılmaktadır ki başarılı sonuçlar da elde edilmiştir. Özgür bir iradeye sahip olamayan canlıları kontrol altında tutabilmek belki de sizleri şaşırtmayabilir ancak özgür bir iradeye sahip olduğuna inandığımız insanlar üzerinde yapılan deneyler sayesinde tıpkı fareler gibi insanların da yönlendirilebildiğini göstermiştir. Bu durumun etik kaygılara yol açacağını düşünerek bundan rahatsız olabilirsiniz ancak bu durum bir yandan devletlere cazip gelirken bir yandan da stres bozukluğu, akut depresyon gibi rahatsızlıklar yaşayan hastalar için umut olabilir. Bu yöndeki araştırmaları ve deneyleri ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı ve ABD ordusu için yeni teknolojiler üretmekle sorumlu bir devlet kurumu olan Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Kuruluşu (DARPA - The Defense Advanced Research Projects Agency) yürütmektedir.


DARPA – Travma Sonrası Stres Bozukluğu


Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Kuruluşu (DARPA – The Defense Advanced Research Projects Agency) yaklaşık olarak beş yıldır zihinsel hastalıkları tedavi edebilen beyin implantları geliştirmektedir. Yeni Gelişen Terapiler için Sistem Tabanlı Nöroteknoloji (SUBNETS) programı yöneticisi Justin SANCHEZ amaçlarını şu şekilde açıklamakta: “Geliştirmek için çalışacağımız nöroteknoloji tıp camiasına, diğer tedavilere cevap vermeyen hastaları tedavi etmek için yeni araçlar ve beyin bilimi toplumuna beyin fonksiyonu anlayışını genişletmek için yeni bilgiler verebilir.” Bu program kapsamında bilim insanları Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi psikolojik hastalıkları daha iyi anlayabilmek için bir monitöre beynin elektrik sinyallerini yansıtabilecek biçimde beyin ve kafatası arasına yerleştirilen küçük bir çip ile beynin farklı bölgelerine elektrotlar yerleştirir. Aynı zamanda bu elektrotlar psikolojik hastalığa sahip hastaların semptomlarını hafifletmek için elektriksel tetikleme kullanılıyor.


DARPA – Beyin-Sinir Ara yüzleri


DARPA, ABD ordusu için eğitimde ya da sahada olan askerlerin performanslarını yükseltmek ve odaklanmalarını artırmak için askerleri biyolojik ve yapay kısımları olan varlıklara diğer adıyla cyborglara dönüştürmeyi hayal ediyor ve nihayetinde süper askerler yaratmak için çalışmalarda bulunuyor.


DARPA, süper askerler yaratmak için kullanacağı beyin-sinir ara yüzleri cihazları hakkında ayrıntılı bir bilgi vermemekle beraber bu cihazların henüz askerlerin beyinlerine yerleştirmek için kullanmadıklarını ancak geçici olarak başka nörolojik gönüllü hastaların beyinlerine yerleştirerek test ettiklerini söylüyor.


Bilim insanları, insanların beyinlerini yönetebilmeyi başararak süper insanlar yaratabilirler. Süper insanlar belki de toplum adına zararlı olacak tüm olumsuzlukları engelleyebilmek için çalışacaklardır ancak bu çalışmalar aynı zamanda yapay zekâ için de büyük gelişmeler sağlayacaktır. Yapay zekâ şu anda herhangi bir öz benliğe sahip değil ancak bu çalışmalarla bir öz benliğe sahip olabilir ve insanlardan tamamen farklı bir tür olarak gelişerek insanlığa üstünlük kurabilir. Bu yarışta kimin kazanacağını da bilemeyiz ancak şu anda insan beynini yönetebilme çalışmaları ile çığır açacak gelişmeler yaşayacağa benziyoruz.

Kaynakçalar

1. https://www.darpa.mil/events

2.https://spectrum.ieee.org/the-human-os/biomedical/devices/researchers-steer-cyborg-mice-through-maze-with-brain-stimulation

3.https://www.theverge.com/2014/5/28/5758018/darpa-teams-begin-work-on-tiny-brain-implant-to-treat-ptsd

4.https://splinternews.com/darpa-is-testing-implanting-chips-in-soldiers-brains-1793851273

180 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page