top of page
beyaz logo.png

Kaç Tane Genimiz Var?


 

İpek Duygu TÜRKDEMİR- Acıbadem Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik

 

İnsan genomunda ne kadar gen olduğunu bulmak insanların düşündüğü kadar kolay değil. Günümüzde gen sayı ve listesine hükmeden iki tane ana grup var: Refseq ve Gencode; fakat bu iki grubun gen kategorilerinde, sayılarında ve hatta gen adlarında binlerce farklılık var. Bu gibi anlaşmazlıkların yanında insan genomunda bulunan gen sayısını kesin olarak bulabilmenin bir zorluğu da bazı genlerin dokulara özel olması. İnsan vücudunda olan 200 farklı hücrenin detaylı araştırılması gereksinimini doğuran bu hücre tiplerine özel genleri araştırmanın yıllar sürebileceği de bir gerçek. Fakat ana sorun 15 sene önce İnsan Genom Projesinin bitiminden beri değişikliğe uğramış olan gen ifadesinin tanımı.Eskiden gen tanımı; Bilgi taşıyan ve RNA ya kopyalanıp protein kodlayabilen DNA parçalarıydı. Günümüzde araştırmacılar hala kaç tane genin protein kodladığı konusunda bir fikir birliğinde değiller. Örneğin Refseq’in verilerine göre protein kodlayan gen sayısı 20,345 iken Gencode’un verilerine göre bu sayı 19,901’dir. Bu konuyla ilgili en yakın tarihli makale olan ve Ağustos ayında BMC Biology dergisinde yayınlanan makaleye göre bu sayı 19.901’den 21.306 ya çıktı.

Son yıllarda araştırmacılar her genin protein üretmediğini buldular dolayısıyla pek çok bilim insanı gen ifadesinin tanımına ürettikleri RNA protein kodlamayan fakat hücrede başka işlevleri olan genleri de gen tanımına eklediler.

John Hopkins Üniversitesi'nden biyoistatistikçi Steven Salzberg’e göre RNA sentezleyici genler (protein kodlamayan genler) protein sentezleyici genlere göre daha tartışmalı. Salzberg ve ekibi bu RNA sentezleyici genlerden daha fazla buldular yaklaşık 25.525 bunlardan 18,484’dü uzun kodlama yapmayan RNA'ların sentezlendiği genler (LncRNA’ların keşfi çok yeni olduğu için tam olarak görev tanımları yoktur) ve bu sayıma microRNA ve piRNA gibi yeni keşfedilen kısa RNA sentezleyici genler dahil değil.Kısa RNA sentezleyici genler dahil olmadan bile Salzberg ve ekibinin sayımına göre toplam insan geni sayısı 46.831. Steven Salzberg insan genomundaki gen sayısı 46.831. Steven Salzberg insan genomundaki gen sayısı konusunda 10 yıl sonra bile bilim insanlarının tam bir sayıda uzlaşabileceğini düşünmüyor.

Kaynakça:

  1. https://bmcbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12915-018-0564-x#Sec5

  2. https://www.sciencenews.org/article/recount-human-genes-ups-number-least-46831?tgt=nr

628 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page