top of page
beyaz logo.png

Kalp Krizine Anında Tanı ‘cMyC Kan Testi’

Güncelleme tarihi: 22 Nis 2019


 

Nilay Nur Önder- Sakarya Üniversitesi, Tıp Fakültesi

 

Kalbe ulaşan kan ve oksijen miktarının hızlıca azalması göğüs ağrısına (angına pektoris) neden olur. Genellikle kalbi besleyen atardamarların (koroner arter) çok daralmasına veya bu atardamarlar içindeki kan akımının aniden kesilmesine bağlıdır. Bu olay kalp hücrelerinin ölmesine neden olarak kalp krizini (miyokard infarktüs) tetikler. Kalp hücrelerinin ölmesi sonucunda hücre içerisindeki maddeler kana salınır ve kalp krizi tanısında biyolojik belirteç olarak kullanılır. Troponin, şu anda acil servislerde en çok kullanılan biyolojik belirteçtir.İngiliz Kardiyovasküler Topluluğu Konferansı’nda (4-6 Haziran, Manchester, İngiltere) sunulan verilere göre yakın gelecekte kalp krizi tanısı acil servisten laboratuvara yollanan örnekler ile değil basit bir cihaz vasıtasıyla yeni bulunan biyolojik belirtecin kısa sürede ölçülmesiyle koyulabilecek. BSC basın bülteni, kalp krizinden sonra kanda kardiyak miyozin bağlayıcı protein C(cMyC) miktarının troponine göre daha hızlı arttığını bildirdi. Bu da yeni test sayesinde kalp krizine erken müdahalenin artacağı anlamına gelir.


İngiliz Kalp Vakfı tarafından finanse edilen uluslararası ekip, Danimarka'da ambulansla hastaneye gelen 776 hastanın kanını aldı. Londra King’s Collage’de bulunan araştırmacılar ise bu örnekleri cMyC proteini açısından test etti. Kalp krizi geçirmiş hastaların %95’inde cMyC proteini tanı için kanda yeterli yoğunluğa ulaşmıştı. Önemli nokta ise cMyC testi, mevcut troponin testinden daha iyi sonuç verdi ve hastaların yaklaşık %40’ına cMyC testi sayesinde kalp krizi tanısı koyulabildi.


İngiliz Kalp Vakfı tarafından finanse edilen araştırmacılar, şimdi İngiltere A&E bölümlerinde (acil servis) kullanılmak üzere taşınabilir bir test cihazı oluşturmayı amaçlıyor. Bu test, uzak ve ulaşımı zor hastaneleri olan ülkelerde ambulanslarda da kullanılabilir. Basın açıklaması, basit bir el cihazı sayesinde analiz için acilden laboratuvara örnek gönderme süresinin kısalabileceğini belirtti.


Mevcut İngiltere kılavuzlarına göre kalp krizinden şüphe edilen hastaya A&E bölümüne (acil servis) geldiği an ve geldikten 3 saat sonra troponin testi yapılır. Kullanılan troponin testinin türüne bağlı olarak hastaların yaklaşık %85’i kalp krizi şüphesinden daha ileri testler için hastanede kalır. Londra King’s Collage’de bir ekip tarafından geliştirilen ve Avrupa genelinde test edilen cMyC kan testinin standart troponin testine göre daha fazla hastada kalp krizi tanısı koyduğu görüldü. Baş araştırmacılardan biri olan Tom Kaier (St Thomas Hastanesi, Londra, İngiltere) ‘Hem hastalar hem de doktorlar için kalp krizine erken müdahale çok önemlidir. cMyC testinin neredeyse kalp krizine anında tanı koyabilecek hassasiyete sahip olduğunu biliyoruz. Bu sebeple test cihazı üzerinde çalışmamız gerekiyor ve bu testi önümüzdeki 5 yıl içinde A&E bölümlerinde görmek istiyoruz’ diyor.


İngiliz Kalp Vakfı tıp direktörü Jeremy Pearson ‘Büyük kalp krizlerinin tanısı EKG ile kolay konur ancak daha yaygın görülen ve aynı zamanda yaşamı tehdit eden küçük kalp krizlerinin tanısı zordur. Troponin testi yaklaşık 20 yıldır kullanılmaktadır ve şu anda kalp krizi tanısında elimizde en güçlü araç olmakla birlikte her zaman ilerlenecek alan mevcuttur. cMyC kan testi, kalp krizi geçiren hastaları erken tanıyla tedavi etme ve kalp krizi geçirmeyen hastaları tespit edip güvenle eve gönderme için umut vericidir. Bununla birlikte troponin testinin yerine geçebilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir’ diyor.

Kaynakça:

  1. BCS 2018: Novel blood test for myocardial infarction could be used in portable device\June 6, 2018\cardiyovascular news

114 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page