top of page
beyaz logo.png

Kişisel Gelişim | Zaman Yönetiminin Küçük İpuçları


 

Baki Buğra HIRKA - BoehringerIngelheim, İlaç Tic. A.Ş. Satış Bölümü

 

Bizler sürekli şekilde işlerimizin yoğunluğundan, zamanın kısıtlılığından ve işlere yetişememekten şikâyet edip dururuz. Bitirmemiz gereken işler, teslim etmemiz gereken projeler, ödevler, zaman ayırmamız gereken ailemiz, dostlarımız ve bunların yanında da her gündüzenli yapmamız gereken işlerimiz vardır. Kendinize bir sorun, sahip olduğumuz en değerli şey nedir? Evimiz mi? Arabamız mı? Yoksa zamanınız mı?


Zamanımızı yönetebilmek bize boşa geçen veya geçtiğini düşündüğümüz en değerlimizi, zamanımızı, kazandırmayı ve hayatın yoğun temposuna ayak uydurmamızı ayakta kalmamızı sağlar. Zamanı düzenli, verimli, sistematik ve istediğimiz bir şekilde kullanabilmek, önemli gördüğümüz işlere daha çok vakit ayırabilmek, süregelen işleri daha az zamanda tamamlayabilmek, dahası iş ve özel yaşantımızı bizim belirleyeceğimiz çerçevede düzenli şekilde yaşamamıza olanak tanır. Hem de basit bazı değişiklikler ile bunu başarmamız mümkün.

Şekil 1: Şekil 1: Zaman yönetimini ne kadar karmaşık.

Zaman Yönetiminde Başarılı Olabilmek Oluşturduğumuz Sistemin Devamlılığına Bağlıdır…


Zamanımızı verimli ve istediğimiz şekilde kolayca yönetebilmek ve bizim için önemli işlere daha fazla zaman ayırabilmemiz için hayatımızda ve çevremizde bazı düzenlemelere ihtiyacımız olabilir. Kısaca hayat tarzımızı değiştirmemiz gerekmektedir. Şimdi bir bakalım bu basit değişiklikler ve düzenlemeler neler olabilir. [1,2]

  • Çalışma odamızı, masamızı ve çalışma ortamımızı düzenlemeliyiz. Bu konuda düzensizlik yaşayan kişiler, sahip oldukları en değerli şeyin zamanlarının büyük bir kısmını aradıklarını bulmakla ya da dikkatlerini dağıtan kalabalık eşyalarla uğraşmakla geçirirler. Aynı zamanda çalışma ortamındaki kalabalık fiziksel olarak hareket alanımızı da kısıtlar, kullanmadığımız ya da çok az kullandığımız eşyalarımızı çalışma ortamından uzaklaştırmalıyız. Eğer bir gün bir şirketin yöneticilerinden birinin çalışma masasını görme fırsatınız olursa masada sadece bilgisayar, kalem ve yazı kâğıtları görürsünüz. Belki de başarılarının sırlarından bir tanesi budur.

  • Yanımızda yaptığımız iş için her zaman yeterli araç ve malzememiz olsun. Kalem, kâğıt ya da işimizi yaparken sürekli olarak kullandığınız malzeme ve eşyaları arayarak vakit kaybetmememiz daha çok odaklanma fırsatı yakaladığımız işimizi çabuk tamamlamamıza yardımcı olur.

  • Notlarımızı tuttuğumuz yapılacaklar listelerimizi ve randevularımızı kayıt ettiğimiz sanal ya da gerçek bir ajandamız olsun. Ajandamızı her zaman yanımızda bulunduralım ve bir parçamız haline getirelim kısaca ajandamızı hayatımıza sokmalı ve sürekli kullanmalıyız.

  • Tüm hatırlatma notlarımızı iletişimde olduğumuz insanların kontak bilgilerini listelememiz önemli. Gelecekte de birçok noktada işimize yarayacağı ve bize zaman kazandıracağı için iletişim ağımıza önem vermemiz gerekiyor. Kontak isimlerin listesini ve ulaşabileceğiniz telefon numaraları düzenledikten sonra ve onlar ile iletişimde işimize yarayacak ipuçlarını ajandamıza not etmemiz de bize yine zaman kazandıracaktır.

  • Bir değer önemli zaman kazanma aracı olarak yapılacaklar listelerimizi de tek bir yerde ajandamızda bulundurmalıyız. Bu sayede günümüzü, haftamızı, ayımızı hatta yılımızı bile elimizin altında bulundurma şansımız olur. İstediğimiz zaman kontrol edip gerekli düzenlemeleri yapabiliriz.

  • İşimiz ile ilgili basılı materyalleri ve bilgisayarımızın dosya sistemini düzenli tutmalıyız. Artık çoğumuz kâğıt karmaşası içinde boğuluyor olmasak da, bilgisayarlarımızın içerisindeki dosya kalabalığından ve düzensizliğinden dolayı aradığımızı bulmakta zorlanıyoruz ve bazen hazır bir işi tekrar yapmak zorunda kalıp çok fazla zaman kaybediyoruz. Bunun önüne geçmek için bilgisayarımızın dosya sistemini düzenli tutmalıyız, masa üstünde birçok gereksiz dokümanın dağınıklığından kurtulup, sıklıkla kullandığınız metinleri, bilgileri ya da dosyaları kolay erişilebilir bir yerde ve düzenli bir şekilde tutmalıyız.

  • Kullanışlı ve fonksiyonel bir iş çantamız olmalı ve bu çantamızı bizzat biz hazırlayıp kontrol etmeliyiz. Özellikle çok seyahat ediyorsak ya da sürekli ofis dışında çalışma durumundaysak bu hazırlık ve kontrol zaman yönetimi için daha fazla önem kazanıyor. İşimizi yaparken kullandığımız eşyaların yanında, olası gerekli ve ihtiyacımız olması muhtemel eğer olmaz ise bize çok zaman kaybettirecek ekipmanıda yanımızda bulundurmakta fayda var.

  • Sürdürdüğümüz iş ya da bilim hayatının yanında ihmal etmemeniz gereken en önemli konu sağlığımız. Sağlığımız ile ilgili en ufak bir ihmal bize çok pahalıya ve çok zamana mal olur o yüzden belirli aralıklarla sağlık kontrollerimizi yaptırmalıyız. Yine hayatımızda önemli yer işgal eden ve olası yaşayacağımız sorunlar bizi zor durumda bırakması ile beraber çok fazla zaman kaybetmemize sebep olabilecek arabamız ve evimiz gibi temel yaşam gereçleri ile ilgili kontrolleri ihmal etmemeliyiz. Bazen çok ufak gözüken sorunlar birikince işin içinden çıkılamayacak sorunlar yaratabilirler, bu tip ertelenebilir gibi görünen işleri sorunu tespit ettiğiniz anda ya çok az zaman ayırıp siz yapın ya da ilgilenecek birini sorunu çözmesi için görevlendirin. [1,2]

Değiştirmemiz Gereken Kararsızlık Ve Erteleme


Bize zaman kaybettiren ve değiştirmemiz gereken diğer önemli başlıklar ise kararsızlık ve ertelemedir. Bu durum bize çok zaman kaybettirdiği gibi bazen zor durumda kalmamıza da sebep olabilir. Kararsızlık ve ertelemenin ana sebebi hedef belirlememek ve bu hedefe gitmek için kısa vadeli planlar yapamamaktır. Çözüm yapılacak işleri önceliklendirerek ve planlamaktan geçiyor. Oluşturduğumuz ve ajandamıza kaydettiğimiz yapılacaklar listesi içerisindeki başlıkları sırasıyla, acil ve önemli işler, acil olmayan ama önemli işler, acil ama önemsiz işler, acil olmayan ve önemsiz işler şeklinde sınıflandırıp ve önceliklendirerek harekete geçersek bize zaman kaybettiren çok büyük bir engeli daha ortadan kaldırmış oluruz. [1,2]

Referanslar

1. Wetmore, D. E. (1999). Time management facts and figures. Time Management Seminars, Productivity Institute.

2. Covey, S. R., & Covey, S. (2020). The 7 habits of highly effective people. Simon & Schuster.

160 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page